JULIJSKE ALPE
Julijske Alpe ali Julijci (Italjansko: Alpi Giulie) so najobsežnejša in najvišja gorska skupina v Sloveniji. So v južnem in vzhodnem delu pogorja Alp in predstavljajo del Južnih Apneniških Alp.
Po SOIUSA (Suddivisione Orografica Internazionale Unificata del Sistema Alpino) razdelitvi sodijo v Vzhodne Alpe, sektor Južne Vzhodne Alpe, sekcija Julijske Alpe v širšem smislu.
Ležijo v severozahodni Sloveniji in v severovzhodni Italiji.
Njihov najvišji vrh, ki je obenem tudi najvišji vrh Slovenije, je Triglav s 2864 metri, drugi vrh po višini pa je italijanski Montaž(2753 m). Večina Julijskih Alp je vključena v Triglavski narodni park.
Delimo jih na Vzhodne in Zahodne Julijske Alpe.
Po površini merijo okrog 4400 km²

![]() | ![]() |
---|---|
![]() | ![]() |
![]() |


Vrhovi Vzhodnih Julijskih Alp:
- Triglav (2864 m)
- Škrlatica (2740 m)
- Mangart (2679 m)
- Jalovec (2645 m)
- Razor (2601 m)
- Kanjavec (2569 m)
- Prisojnik (2547 m)
- Špik (2472 m)
- Krn (2244 m)
Vrhovi Zahodnih Julijskih Alp:
- Montaž (2753 m)
- Viš (2666 m)
- Visoki Kanin (2587 m)
Triglav najvišji vrh Slovenije (2864 m)
Triglav je najvišji vrh Julijskih Alp in najvišji vrh Slovenije. Mnenja o nastanku in pomenu imena gore so deljena. Tri-glav se najverjetneje nanaša na obliko gore, kot se jo vidi iz Bohinja, malo verjetno pa je, da je gora poimenovana po staroslovanskem poganskem božanstvu Triglavu. Vrh z nobene strani ni izrazito troglav, z jugovzhoda pa bi tri glave lahko tvorili Mali Triglav, glavni vrh in Šmarjetna glava. Na severni strani leži ostanek Triglavskega ledenika. Triglavsko pogorje je osrednji del Triglavskega narodnega parka. Triglavska severna stena je med največjimi stenami v Evropi. S Triglavom je tesno povezana tudi legenda o Zlatorogu.