SPOMENIKI
SPOMENIK GRADITELJEM NOVE GORICE
Avtor: Zmago Posega
Ker je po drugi svetovni vojni, ko je bila Gorica dodeljena Italiji, Primorska ostala brez upravnega, kulturnega in gospodarskega središča, se je tedanja vlada odločila, da zgradi »novo« Gorico. Gradnja Nove Gorice je bila zaupana mladini, ki je v sklopu mladinskih delovnih brigad začela z deli že konec leta 1947. Ker gradbene mehanizacije takrat skoraj ni bilo, so bila njihova osnovna orodja lopate, krampi in lesene samokolnice. Na gradbišču so se odvijale tudi kulturne in športne dejavnosti.

SPOMENIK EDVARDU RUSJANU
11. septembra 1960 so v Novi Gorici odkrili spomenik Edvardu Rusjanu, prvemu pilotu slovenskega porekla.
Edvard Rusjan je namreč z bratom sam zgradil letalo, s katerim se je že leta 1909 prvi med Slovenci povzpel v višine. 10,5 metrov visok kip v podobi Ikarusa, za katerega načrt je izdelal kipar Janez Lenassi, stoji na Rusjanovem trgu ob Erjavčevi ulici v Novi Gorici. V neposredni bližini je zrastel Eda center – stanovanjsko poslovni objekt, ki je dobil ime po modelih letal bratov Rusjan.
TRG EVROPE
Mestni upravi občin Gorica in Nova Gorica sta se odločili, da bosta vstop Slovenije v Evropsko unijo obeležili na prav poseben način, ne z običajnim obeležjem ali spomenikom, temveč z novim skupnim mestnim trgom pred železniško postajo.
Prostor pred novogoriško, nekdanjo severno goriško, železniško postajo je kraj najbolj tesnega urbanega stika med obema mestoma. Monumentalno zasnovano urbano kompozicijo objektov in radialno v trg iztekajočih se ulic arhitekta Maxa Fabianija je dolga leta na dvoje rezala državna meja
OSTALI KIPI NA ERJAVČEVI ULICI
- Fran Erjavec
- Simon Gregorčič
- Andrej Gabršček
- Dr. Anton Gregorčič
- Ivan Trinko Zamejski
- Dr. Alojz Gradnik
- Dr. Henrik Tuma
- Dr. Josip Vilfan
- Dr. Andrej Budal
- Dr. Engelbert Besednjak
- Lojze Bratuž
- Ljubka Šorli
- Braniteljem slovenske samostojnosti
- Dr. Karel Lavrič
- Sergej Mašera
- Dr. Milko Kos
- P. Stanislav Škrabec
- Jože Srebrnič
- Anton Velušček Matevž




